OSHO AKTİF MEDİTASYONLAR

OSHO AKTİF MEDİTASYONLAR

OSHO Dinamik Meditasyon (Dynamic Meditation)
Bu meditasyonu destekleyen ve her aşamanın başlangıcını belirleyen müzik, Osho’nun rehberliğinde bestelenmiştir.
İlk Aşama:
10 dakika Hızla burnundan nefes alıp verirken, bırak nefesin yoğun ve kaotik olsun. Nefes ciğerlere derinlemesine ulaşmalıdır. Derin nefes aldığından emin olarak, mümkün olduğunca hızlı nefes alıp ver. Bunu bütünüyle yapabildiğin sürece yap; bedenini kasmadan, omuzların ve boynun gevşek olduğundan emin ol. Kelimenin tam anlamı ile nefes alıp verme haline gelene kadar (tahmin edilebilir, düzenli olmayan demek istiyorum) devam et. Bir kez enerjin harekete geçtiğinde, bedenini de harekete geçirmeye başlayacaktır. Bu bedensel devinimlerin oluşmasına izin ver, onları daha fazla enerji açığa çıkarmak için kullan. Kollarını ve  bedenini doğal bir şekilde hareket ettirmek, enerjinin yükselmesine yardım edecektir. Enerjinin yükseldiğini hisset; ilk aşamada kendini salıverme ve hiç yavaşlama.

İkinci Aşama:
10 dakika Bedenini takip et. Bedenine orada ne varsa dışa vurması için özgürlük tanı… PATLA!.. Bedeninin kontrolü ele geçirmesine izin ver. Dışarı atılmasına gerek olan her şeyi serbest bırak. Bütünüyle çıldır… Şarkı söyle, çığlık at, kahkaha at, bağır, ağla, zıpla, sallan, dans et, tekmele ve kendini oraya buraya at. Geride bir şey kalmasın, tüm bedenini hareket halinde tut. Biraz rol yapmak çoğunlukla seni harekete geçirmeye yardımcı olur. Zihninin olmakta olan şeye karışmasına hiç bir şekilde izin verme. Bedeninle bütün olmayı hatırla.

Üçüncü Aşama:
10 dakika Omuzlarını ve boynunu gevşek bırakarak, ellerini yumruk yapmadan her iki kolunu da mümkün olduğunca yükseğe kaldır. Kaldırılmış kollarla, mümkün olduğunca derinden, karnının altından gelen HU!.. HU!.. HU!.. mantrasını bağırıp zıpla. Ayak tabanınla yere her basışında (topuklarının yere değdiğinden emin olarak), sesin seks merkezine vurmasına olanak tanı. Sende olanın hepsini ver, kendini tümüyle tüket.

Dördüncü Aşama:
15 dakika DUR! Kendini hangi pozisyonda bulursan bul, orada öylece donup kal. Bedenini hiçbir şekilde düzeltme. Bir öksürük, bir hareket, herhangi bir şey enerji akışını dağıtacak ve çaba boşa gidecektir. Sana olmakta olan her şeye tanıklık et. Beşinci Aşama:
15 dakika Kutla!… Orada olan ne varsa müzik ve dans ile ifade et. Canlılığını tüm gün boyunca taşı
.  
OSHO Kundalini Meditasyonu (Kundalini Meditation)
“…Sallanmaya izin ver, onu yapma. Sessizce dur, onun geldiğini hisset ve bedenin titremeye başladığında ona yardım et ancak onu yapma. Onun tadını çıkart, sana mutluluk versin, ona izin ver, onu kabul et, buyur et onu ama onu arzu etme. Eğer onu zorlarsan, o bir egzersize, bedensel bir egzersize dönüşecektir. O zaman sallantı orada olacaktır ama sadece yüzeyde olacaktır, sana nüfuz etmeyecektir. Sen içinde taş gibi, kaya gibi katı kalacaksın; sen hükmeden, yapan olarak kalacaksın ve beden yalnızca takip ediyor olacaktır. Önemli olan şey beden değildir, önemli olan şey sensin.”OSHO OSHO Kundalini Meditasyonu bir saat sürer ve üçü müzikli ve sonuncusu müziksiz dört aşaması vardır. Müzik Osho’nun doğrudan rehberliği eşliğinde özellikle bu meditasyon için bestelenmiştir. İlk iki aşamada gözler açık yahut kapalı olabilir. Ancak açık olursa gözlerin herhangi bir şey üzerine odaklanmamış olması gereklidir.   Bu meditasyon genellikle günün stresinden kurtulmak için öğleden sonra, akşama doğru yapılır.
Nasıl Yapılır?

İlk Aşama: 15 dakika.
Rahat olun ve enerjilerin ayaklarınızdan yukarı doğru yükseldiğini hissederek tüm bedenin sallanmasına izin verin. Her şeyi bırak sallanmanın kendisi olun. Gözler açık ya da kapalı olabilir.

İkinci Aşama: 15 dakika.
Dans et. . . nasıl hissediyorsan öyle ve bırak beden nasıl dilerse öyle hareket etsin

Üçüncü Aşama: 15 dakika.
Gözlerinizi kapayın ve oturarak yahut ayakta durarak içerde ve dışarıda ne olursa olsun tanık olarak… içerde hareketsiz kalın. Dördüncü Aşama: 15 dakika. Gözlerinizi kapayın, yere uzanın ve hareketsiz kalın  

OSHO Nadabrahma Meditasyonu (Nadabrahma Meditation)
Bu tüm bedende şifa veren bir titreşim yaratan ve enerjiyi göbekte merkezleyen el hareketleri yapılan eski bir Tibet “hmmmm” sesi çıkartma tekniğidir. Nadabrahma meditasyonu bir saat sürer ve üç aşaması vardır. Günün herhangi bir saatinde tek başına yahut başkalarıyla yapılabilir. Ancak, mideniz boş olsun ve sonrasında en azından 15 dakika aktif hale geçmeyin. İlk Aşama: 30 dakika Rahatlamış bir pozisyonda gözler kapalı bir şekilde oturun. Otururken tüm odadaki yahut birkaç metre çapındaki bir alanda bulunan insanlar tarafından duyulabilecek yükseklikte bir sesle “hmmmm” sesini çıkartın ve sesi çıkartırken tüm bedende bir titreşim yaratın. Yalnızca “hmmmmm” sesinin titreşimleriyle dolu, boş bir tüp yahut bir boru hayal edebilirsiniz. Öyle bir an gelir ki “hmmmmm” sesi kendiliğinden çıkmaya devam eder ve siz bir dinleyici haline gelirsiniz. Özel bir nefes tekniği yoktur ve isterseniz sesin perdesini değiştirebilirsiniz yahut bedeninizi yumuşak ve yavaşça hareket ettirebilirsiniz.

İkinci Aşama: 15 dakika
İkinci Aşama iki adet yedi buçuk dakikalık kısma ayrılmıştır. Birinci yarıda avuçlar yukarı bakar şekilde, içten dışa doğru bir çember çizer şekilde elleri hareket ettirin. Göbek deliğinden başlayarak her iki el de ileri doğru hareket eder ve birbirinin aynadaki görüntüsünü oluşturacak şekilde sağ ve sol el iki büyük çember çizer. Hareketler o kadar yavaş olmalıdır ki dışardan bakıldığında herhangi bir hareket olduğu dahi anlaşılmamalıdır. Evrene, dışarıya doğru enerji verdiğinizi hissedin. Yedi buçuk dakika sonra elleri avuçlar aşağı doğru olacak şekilde ters çevirin ve onları aynı çemberin üzerinde ters yönde hareket ettirmeye başlayın. Şimdi eller buluşmak üzere göbek deliğinde doğru gelecektir ve kollar iki taraftan dışa doğru açılır. Enerjiyi içeri aldığınızı hissedin. Birinci aşamada olduğu gibi, bedeninizin geri kalanının yumuşaki yavaş hareketlerini engellemeyin. Üçüncü Aşama: 15 dakika Tamamen hareketsiz ve sessiz bir şekilde oturun yahut uzanın.  

OSHO Nataraj Meditasyonu (Nataraj Meditation)
“Bırak dans kendi istediği şekilde aksın; onu zorlama. Aksine onun olmasına izin ver. O bir yapış değil oluştur. Eğlenceli bir ruh hali içerisinde kal. Son derece ciddi bir şey yapmıyorsun; sen sadece oyun oynuyorsun, yaşam enerjinle oynuyorsun, biyolojik enerjinle oynuyorsun, onun kendi istediği şekilde hareket etmesine izin veriyorsun. Tıpkı rüzgârın esmesi, nehrin akması gibi sen de esiyor ve akıyorsun. Bunu hisset. Ve oyuncu ol. “Oyuncu” sözcüğünün her zaman benimle olduğunu hatırla, o çok temel bir şeydir. Hindistan’da biz yaratıma Tanrı’nın Leela’sı, yani Tanrı’nın oyunu deriz. Tanrı dünyayı yaratmamıştır; bu onun oyunudur.” -OSHO

Nasıl Yapılır?
Natraj bütün meditasyonun dansta ibaret olmasıdır. Toplamda 15 dakika süren üç aşaması vardır.

İlk Aşama: 40 dakika
Gözler kapalı şekilde sanki kendinizi kaybetmiş gibi dans edin. Bırakın bilinçaltınız bütünüyle kontrolü ele alsın. Hareketlerinizi kontrol etmeyin ya da olan şeylere tanıklık etmeyin. Sadece dansın içinde bir bütün olun.

İkinci Aşama: 20 dakika
Gözler kapalı olarak hemen yere uzanın. Sessiz ve hareketsiz kalın. Üçüncü Aşama: 5 dakika Kutlama ve coşkuyla dans edin ve keyfini çıkartın.  

OSHO Çakra Nefes Meditasyonu  (Chakra Breathing Meditation)
Çakra Nefes Meditasyonu yedi çakranın her birini tecrübe etmenize ve farkında olmanız yardım edebilecek bir tekniktir. Bu aktif bir meditasyondur ve derin nefes alış verişi ve beden hareketlerini kullanarak müzikli sesler eşliğinde çakraları canlandırır. Çakralarla ilgili farkındalık getirerek onların açılmasına yardım eder. Meditasyonun sabah erken saatlerde yahut akşamüzeri aç karına yapılması gerikir.

Nasıl Yapılır?
1. Aşama:
45 dakika Çakra Nefesi
Bacaklar omuz genişliğinde açık olarak ayakta durun. Bedeniniz rahat ve gevşek olsun. Gözlerinizi kapayın ve ağız açık bir şekilde ilk çakranızın içine doğru hızlı ve derin bir şekilde nefes alıp verin. Nefes alıp verirken birinci çakranın bulunduğu yer olan kalça bölgenize dikkatinizi yöneltin. Hem alınan hem de verilen nefese eşit oranda önem verilmelidir. Nefesinizi zorlamyın; ilk çakranızdaki hislerin ve duyumların farkında olmanıza izin verecek ve rahat hissettirecek bir ritimle nefes alın. İikinci çakranın içine doğru nefes alıp vermenizi belirten zil sesini duyana kadar ilk çakraya nefes alıp vermeye devam edin. Zili her duyuşunuzda bu hızlı nefes alış verişi bir üstteki çakraya yöneltin. Alt çakralardan yüksektekilere yöneldikçe nefesiniz daha hızlı ve daha nazik olmalıdır: Böylelikle yedinci çakraya geldiğinizde alıp verdiğiniz nefes sayısı ilk çakradakinden iki kat yüksek olmalıdır. Nefes alıp verirken bedeninizi sallamanız, germeniz, kalçanızı sallamanız yahut döndürmeniz ve ellerinizi nasıl isterseniz o şekilde hareket ettirmeniz faydalıdır ancak ayaklarınızın tek bir noktada sabitlenmiş olması gerekir. Ayaklarınızın, dizlerinizin, kalçalarınızın ve eklemlerinizin yay gibi esnemesine izin veriniz ki bu sayede bir kez nefesi ve bedenin hareketlerini oturttuğunuzda hareketler sürekli ve çabasız olarak gerçekleşsin. Bırakın farkındalığınız öncelikli olarak nefesin yahut beden hareketlerin değil çakralardan gelen duyumların üzerinde kalsın Yedinci çakraya nefes alıp verdikten sonra zillerin çaldığını duyacaksınız. Bu sinyal nefesinizin ve farkındalığınızın her çakradan aşağıya doğru geri döneceğini bildirir. Aşağıya doğru nefese alıp vermeye başladığınızda her çakradan diğerine doğru bırakın nefesiniz gittikçe yavaşlasın. Enerji kendiliğinden yedinci çakradan aşağıya doğru çakra enerjisinin tüm spektrumunu içine alarak tepeden dibe doğru aksın. Tıpkı yedi rengin bir gökkuşağında birbirine karışması gibi. Bu aşağı doğru nefes alış veriş iki dakika kadar sürmelidir ve her çakrada ne kadar nefes aldığınız size kalmıştır. Bu illk döngüyü bitirdikten sonra, bir sonraki döngüye başlamadan evvel bir sür sessizce durun. Bu yukarı ve aşağı doğru nefes döngüsü üç kez tekrarlanmalıdır yahut toplam 45 dakikalığna yapılmalıdır. Şayet çakralarınızdaki enerjiyi başlangıçta hissetmezseniz, sadece onların olduğu yerden nefes alıp verin. Nefesi zorlamamanız gerektiğini unutmayın. Tam tersine, nefese ve beden hareketlerine bir köprü gibi sizi her çakranın enerji özelliklerine ve duyumlarına taşıması için izin verin. Her çakranın niteliklerinin farkına varmak zorlamayla değil farkındalık ve sabırla gerçekleşir.  

2. Aşama: 15 dakika sessizlik
Üçüncü nefes döngüsünden sonra, sessizce, gözler kapalı şekilde oturun. Otururken özellikle herhangi bir şey üzerinde odaklanmayın. Her ne oluyorsa tanık olun ve onu yargılamayın.  

OSHO Devavani Meditasyonu (Devavani Meditation) “Her gece uyumadan önce sana çok yardım edecek, küçük bir tekniği kullana- bilirsin. Işıkları kapat. Uyumaya hazır, yatağında otur. On beş dakika otur. Gözlerini kapat ve herhangi bir monoton, anlamsız ses çıkarmaya başla — la, la, la gibi — ve aklının sana yeni sesler sağlamasını bekle. Hatırlanması gereken tek şey, bu seslerin ya da sözcüklerin bildiğin herhangi bir dilden olmamasıdır. Eğer İngilizce, Almanca ve İtalyanca biliyorsan bu sesler İngilizce, Almanca, İtalyanca olmamalı. Bilmediğin başka bir dile izin var: Tibetçe, Çince, Japonca. Ama Japonca biliyorsan ona izin yok, o zaman İtalyanca olabilir. Bilmediğin bir dili konuş. Sadece ilk gün, birkaç dakika zorluk yaşayabilirsin. Çünkü bu dili nasıl konuştuğunu bilmiyorsun. Konuşulabilir, bir kere başlayın; hangi ses, hangi anlamsız sözler olursa olsun, sadece bilinci kapatmak, bilinçaltını konuşturmak için… Bilinçaltı konuştuğunda, bir dil bilmez. Bu çok çok eski bir yöntemdir. Eski Ahit’ten gelir. O günlerde buna glossolalia denirdi. Amerika’da birkaç kilise hâlâ bu yöntemi kullanıyor. Buna dillerde konuşmak diyorlar. Harika bir yöntem. En derin yöntemlerden biri ve bilinçaltına nüfuz ediyor. La, la, la ile başlıyorsun ve içinden gelen herhangi bir şey ile devam ediyorsun. Sadece birinci gün, biraz zorlanabilirsin. Sonrasında, hünerini anlarsın. 15 dakika süreyle sana gelen dili kullan, onu bir dil gibi kullan. Bu 15 dakika, bilinçli aklı o kadar derinden rahatlatacak ki sonra sadece yatıp uyuyacaksın. Uykun daha derin olacak. Birkaç hafta içinde uykunda bir derinlik hissedeceksin ve sabah kalktığında tamamen yenilenmiş ve taze hissedeceksin.” OSHO

YÖNERGELER

Birinci aşama: 15 dakika
Sessiz ve hareketsiz otur. (Hafif, yumuşak bir müzik eşliğinde olması tercih edilir.)

İkinci aşama: 15 dakika
Anlamsız sesler çıkarmaya başla. Örneğin, “la, la, la” — tanımadığın, sözcüğe benzer sesler gelene kadar devam et. Sesler beynin çocukken, kelimeler öğrenilmeden önce kullanılan, aşina olunmayan bölümünden gelmeli. Hafif, yumuşak bir konuşma tonu tuttur. Ağlayıp bağırma, gülme, çığlık atma.

Üçüncü aşama: 15 dakika
Ayağa kalk ve konuşmaya devam et. Bırak vücudun sesler ile uyum içinde hafifçe salınsın. Eğer vücudun rahatsa, gizli enerjiler senin kontrolün dışında bir Latihan yaratacaktır.

Dördüncü aşama: 15 dakika
Yere uzan. Sessiz ve hareketsiz kal.  

OSHO Boyutsuzluk Meditasyonu (No Dimensions Meditation)
Sufi tekniğine dayalı bu meditasyon, merkezimizi keşfetmemize ve merkezimizde-kalmamıza yardım eder. Bu meditasyonun üç aşaması vardır. İlk iki aşamada gözler açık olacaktır. Fakat gözler herhangi bir yere odaklanmayacaktır. Son aşamada ise kapalı olacaktır. Birinci Aşama: Sufi Hareketleri / 30 dakika Sabit durun ve sol elinizi kalbininizin üzerine, sağ elinizi de haranın, yani göbek deliğinin iki parmak altına koyun. Bu şekilde kıpırdamadan bir süre durun. Müziği dinleyin ve bedeninin merkezini hissedin. Zil çaldığında aşağıda tarif edilen hareket silsilesini tekrar edin.

1) Haranın üzerinde iki elinizi birbirinin üzerine koyup avuç içleri aşağı bakar şekilde birleş- tirin. Burundan nefes alarak ellerinizi kalp seviyesine kadar kaldırın ve onları sevgiyle doldurun. Nefesinizi verirken “ŞŞUUU” sesini yüksek sesle çıkartın. Bu sesi gırtlağınızdan çıkartmalısınız. Bunu yaparken de dünyaya sevginizi yollayın. Aynı anda parmaklar açık olmak kaydıyla sağ kolunuzu ve sağ ayağınızı ileriye doğru uzatın, hamle yapın. Aynı anda sol elinizi haraya doğru indirin. Son olarak da sol el inerken, sağ kol ve ayak geri dönecek ve orijinal pozisyonda, eller haranın üzerinde tekrar birleşmiş olacak.

2) Bu hareketi sol el ve ayaklar için tekrar edin ve sonunda yine orijinal pozisyona dönün.

3) Aynı hareket serisini bu kez sağ el ve ayaklar ile uzatılırken, sağ tarafa doksan derece dönerek tekrar edin ve orijinal pozisyona dönün.

4) Aynı hareket serisini bu kez sol el ve ayaklar ile uzatılırken, sol tarafa doksan derece dönerek tekrar edin ve orijinal pozisyona dönün.

5) Aynı hareket serisini bu kez sağ el ve ayaklar ile yüz seksen derece geriye, sağ taraftan dönerek tekrar edin ve orijinal pozisyona dönün.

6) Aynı hareket serisini bu kez sol el ve ayaklar ile yüz seksen derece geriye, sol taraftan dönerek tekrar edin ve orijinal pozisyona dönün. Meditasyonun bu aşaması, yavaşça başlayıp zamanla yoğunlaşır ve hızlanır. Müziği, doğru ritme uyabilmek için kullanın ve haradan hareket etmeyi unutmayın. Kalçalar ve gözler hareketin yapıldığı yöne doğru bakmalıdır. Hareketleri akıcı ve zarif bir biçimde yapın. “ŞŞUUU” sesini gırtlaktan çıkarın ve bu ses, müzikteki ile senkronize olsun. Bu aşama müziğin bitmesiyle son bulur. Bir süre sonra başlayan müzik ile ikinci aşama başlar.

İkinci Aşama: Semah Dönüşü
Sağ ayak başparmağınızı sol ayak başparmağınızın üzerine koyarak durun. Kollarınızla kendinize sarılın ve kendiniz için sevgi duyun, kendinizi sevin. Müzik başladığında öne doğru eğilip selam durun. Varoluşa, sizi bu meditasyona getirdiği için şükran duyun ve bunu ona sunun. Tempo değiştiğinde, sağ ya da sol, hangisi size doğru olduğu hissi uyandırıyorsa o tarafa doğru semah dönmeye başlayın. Başlangıçta kollarınızı iki tarafa açın ve başınızı, şayet isterseniz, hangi yöne doğru dönüyorsanız o tarafa doğru yaslayın. Dönmeye başladıktan sonra yavaşça, istediğiniz şekilde bu pozisyonları değiştirebilirsiniz. Eğer ilk kez semah dönüyorsanız, çok çok yavaş bir şekilde başlamanız en iyisidir. Bedeniniz ve zihniniz dönmenin etkilerine alıştıktan sonra kendiliğinden bir hızlanma olacaktır. Ancak, hiçbir şekilde bunu sizin zorlamamanız gerekmektedir. Bunun tamamıyla kendiliğinden olmasına izin vermelisiniz. Şayet bir şekilde başınız döner ya da bulantı başlarsa, yavaşlayıp durabilir ya da oturabilirsiniz. Semahı bitirmek için yavaşlayın, durun ve kollarınızla kendinize sarılın.

Üçüncü Aşama: Sessizlik
Gözler kapalı olarak, göbeğinizin üzerinde yere uzanın. Bacaklarınızı açık tutun. Bu sayede, meditasyon sırasında harekete geçen enerjilerin akmasına izin vermiş olursunuz. Kendinizle birlikte olmak dışında yapılacak hiçbir şey yok. Şayet rahatsız olduysanız, sırtüstü de yatabilirsiniz. Meditasyonu bitiren bir gonk sesi duyacaksınız.  

OSHO Groushankar Meditasyonu (Groushankar Meditaion)
Bu meditasyon, 15’er dakikalık dört aşamadan oluşur. İlk iki aşama, kişiyi üçüncü aşamaya hazırlar ki bu, anlık Latihan’dır. Osho, nefes alıp verme doğru bir biçimde yapılırsa, ilk aşamada oluşan damarlardaki karbondioksitin, sana kendini Everest kadar yüce hissettireceğini dile getirmişti.

İlk Aşama: 15 dakika
Gözler kapalı ve sırt dik olarak rahat bir pozisyonda oturun. Burundan derin nefes alarak ciğerlerinizi tamamen havayla doldurun. Nefesinizi tutabildiğiniz kadar uzun süre ciğerlerinizde tutun ve sonra da çok sakin ve yavaş bir şekilde vermeye başlayın. Ciğerlerinizi tekrar hava ile doldurmaya başlamadan önce de, kalabildiğiniz kadar ciğerlerinizi havasız tutun. Bu nefes döngüsünü ilk aşama boyunca tekrar edin.

İkinci Aşama: 15 dakika
Normal nefesinize dönün. Bedeninizi sabit tutarak, hareket ettirmeden, çok yumuşak bir şekilde; gözler rahat bir şekilde, yanmakta olan bir muma ya da yanıp sönen bir mavi ışığa bakın.

Üçüncü Aşama: 15 dakika
Gözler kapalı olarak ayağa kalkın ve bedeninize rahat olması ve duyarlı hale gelmesi için izin verin. Bedeninizi, normaldeki kontrolden farklı olarak, bazı zor farkedilen enerjilerin hareket ettirdiğini hissetmeye başlayacaksınız. Latihan adı verilen bu olayın gerçekleş- mesine izin verin. Siz hareketi yapmayın; bırakın hareket kendiliğinden yumuşak, zarif bir biçimde gerçekleşsin.

Dördüncü Aşama: 15 dakika
Yere kapalı gözlerle uzanın, sesiz ve hareketsiz kalın.

NOT: Bu meditasyon özellikle üçüncü göz çakrasını aktive etmeye yönelik bir tekniktir. Üçüncü göz, sezgilerimize açılan kapımızdır. İlk üç aşamada, düzenli ve ritmik vuruşlar — mümkünse normal kalp atışının yedi katı kadar sıklıkla olmalı — eşliğinde yatıştırıcı bir müzik, arka fon olarak kullanılabilir.