OSHO BORN AGAIN

OSHO BORN AGAIN

OSHO Yeniden Doğuş Meditatif Terapi Kampı; derin dönüşüm sağlayan 7 günlük bir prosestir. Bu hafta süresince derin bir kendini-deneyimleme sürecini gün ve gün gerçekleştireceğiz. Çocukluğumuza geri dönebileceğimiz, hem ruhsal ve zihinsel hem de dilerseniz bizlere sunulan detoks seçeneği ile fiziksel arınmayı birlikte yaşayabileceğimiz bir kamptır.

Meditatif Terapiler ( Bu isim Osho tarafından icat edilmiştir) eski sıkışmış enerjileri özgürleştirme, canlılığı yenileme ve sessizlik için alan yaratma süreçleridir. Bilinçli-analitik zihni atlatarak, enerjisel olarak işlev gösterirler. Bu nedenle bunlar bireylerin direkt olarak kendi enerjileri ile iletişim sağladığı net, saf ve bilimsel süreçlerdir. Hepsi temelde meditasyondur –her aşamada her an kişi kendisi ile karşılaşır.

Osho sık sık masumiyet, doğallık, kendi hakikatini bilme ve eğlenebilme kabiliyeti hakkında konuşur –ve direkt kendi çocukluğumuza gidebilmek, bu nitelikleri ve diğer kayıp hazineleri bulabilmemiz için; gerçekten de basit fakat etkili OSHO Yeniden Doğuş Meditatif Terapisi’ni tasarladı. Bu meditatif terapi sonucunda masumiyetimizi yeniden kazanırız ve çocukken sahip olduğumuz ve körelttiğimiz yaratıcılığımıza tekrar kavuşuruz.

Kamp süresince her gün yapacağımız OSHO Yendiden Doğuş meditatif terapisi; farklı tekniklerle ve de Osho Meditasyonları ile desteklenecektir. Böylece daha hızlı, derin ve yoğun bir şekilde, bugüne kadar yapmak isteyip de yapamadığımız her şeyi kendi öz enerjimize – çocukluğumuza ulaşarak yapacağız. Buna izin veren açık, güvenli ve destekleyici bir alanda olmamız rahatlık ve kolaylık sağlayacaktır. Sonuçta derin çocuksu mutluluk duygusu geri gelir ve bu oyuncu niteliği her zaman için günlük yaşamımıza taşımamız mümkündür.

Bu proseste; bilgiyi, ciddiyeti bir kenara bırakıp bu günler içerisinde bütünüyle oyuncu olmak gibi muazzam bir fırsat sunulur. Kesinlikle kaybedecek bir şeyimiz yok. Oyuncu olarak ne kaybedebiliriz ki?

Hepimiz çocukluğumuz süresince doğaldık fakat hayatımızın bir yerinde bir bölünme ile karşı karşıya geldik. Ya doğal olarak kalacaktık ve bu halimizle bizi sevmeyebilirlerdi ya da iyi, diğerlerinin istediği şeyleri yapan insanlar olup ailemiz ve çevremiz tarafından sevilip kabul edilecektik. Bu 7 günde doğal olmak yerine iyi olmayı seçtiğimiz o noktaya geri dönme şansını bulacağız. Maskelerimizi bir kenara bırakıp, bir hapishane haline gelmiş olan kişiliğimizi bir kenara bırakıp oyuncu olacağız ve böylece çocukluğumuzu tekrar kazanacağız.

Buna değer çünkü buradan yeniden doğmuş olarak çıkacağız.

Bu meditatif terapi başka bir açıdan da gerçekliği, doğallığı destekler; katılımcılar bunun arayışına girmezler; bu zihinsel bir proses değildir; katılımcılar proses tarafından ciddiyet engellerini aşmaya cesaretlendirilir ve doğrudan bir deneyim olarak ruhun gerçekliği ortaya çıkar. Önce deneyim gelir –ruhun doğrudan mesajı ve anlayış onu takip eder. Bir sonuç olarak; uzun zamandır değiştirmek için çabaladığımız köklü davranış kalıpları bize ulaşan deneyimsel bir mesaj olarak kolay ve oyuncu bir yoldan değişikliğe uğrar, bu anlamaktan çok daha güçlüdür.

Aynı zamanda Meditasyon beden için çok faydalıdır; güvenli ve destekleyici bir çevrede bütün baskılanmış duyguları ve fiziksel bedende sıkışmış davranışları ifade ederek açığa çıkarmak için gerekli alan sunulur. Yaşam enerjimizi tekrar kazanırız, yeniden sakin ve dengelenmiş hissederiz.

Daha önce herhangi bir çalışmaya katılmış olmak gerekli değildir.

“ Tekrar bir çocuk ol ve yaratıcı olacaksın. Bütün çocuklar yaratıcıdır. Yaratıcılığın özgürlüğe ihtiyacı vardır –zihinden özgürlük, bilgiden özgürlük, önyargılardan özgürlük.

Yaratıcı insan yeniyi deneyebilendir. Bu yüzden tekrar çocuk ol.

Ve şaşıracaksın ki bütün çocuklar yaratıcıdır; bütün çocuklar, nerede doğarlarsa doğsunlar yaratıcıdırlar. Fakat biz onların yaratıcılığına izin vermeyiz, onların yaratıcılığını ezer, öldürürüz. Onlara bir şeyleri yapmanın doğru yolunu öğretmeye başlarız.

Hatırla, yaratıcı bir insan her zaman yanlış yolları denemeye devam eder. Eğer bir şeyi yapmak için her zaman doğru yolu takip edersen asla yaratıcı olamazsın –çünkü doğru yol diğerleri tarafından keşfedilmiş yol demektir. Ve doğru yol bir şeyler yapabileceğimiz anlamına gelir, bir üretici olacaksın, bir imalatçı, bir teknisyen olacaksın fakat yaratıcı olmayacaksın.

Bir üretici ile bir yaratıcı arasındaki fark nedir? Üretici bir şeyi yapmanın doğru yolunu bilir, en ekonomik yolunu, en az çaba ile daha fazla sonuç yaratır. O bir üreticidir. Yaratıcı etrafta aylak aylak dolaşır, o bir şeyi yapmanın doğru yolunu bilmez, bu yüzden tekrar tekrar farklı yollardan aramaya devam eder. Bir çok kez yanlış yoldan gider fakat her nereye gitse öğrenir. Daha da zenginleşir. O daha önce kimsenin yapmadığı bir şeyi yapar. Eğer bir şeyler yapmak için doğru olan yolu takip etseydi bunu yapamazdı. “”

OSHO – Sufis: The people of the way

“Bu kaybolmuş çocukluğumuza tekrar ulaşmak için temelde büyük bir deneyimdir. “Kayıp çocukluğun” dediğim zaman masumiyetini, merakla dolu gözlerini, hiçbir şey bilmeyişini fakat yine de kendini dünyanın tepesinde hissetmeni kastediyorum. Merakın o altın anları, neşe, gerilimsiz olmak, endişesizlik, kaygısızlık; tekrar kazanılmak, keşfedilmek zorundadır. Bilgelik; doğumunda başlayan çemberin yolu tamamlamasından başka bir şey değildir, o aynı noktaya dönmektir. “ OSHO

OSHO’nun Yeniden Doğuş Meditatif Terapi Hakkında Söyledikleri

“Şunu unutma: Çocukluğunu yeniden kazan. Herkes onun için can atar, ancak hiçkimse onun için çaba göstermez.

Herkes onun için can atar! İnsanlar çocukluğun cennet olduğunu söyleyip durur ve şairler çocukluğun güzelliği hakkında şiirler yazmaya devam ederler. Seni kim engelliyor? Yeniden kazan onu! Sana, ona yeniden sahip olman için bu fırsatı sunuyorum.

Oyuncu ol. Zor olacak bu çünkü fazlasıyla inşa edildin, yapılandın. Çevrende bir zırh var — onu gevşetmek, rahatlatmak çok zordur. Dans edemezsin, şarkı söyleyemez, zıplayamaz, öylesine bağıramaz, kahkaha atamaz ve gülemezsin. Gülmek istemen durumunda bile, öncelikle ortada gülünecek bir şey olmasını istersin. Basitçe kahkahanı atamazsın. Bir neden olmak zorundadır; ancak o zaman kahkaha atabilirsin. Bir neden olmak zorunda; ancak o zaman ağlayıp gülebilirsin.

Bilgini bir kenara koy, ciddiyeti bir kenara kaldır. Bu günler boyunca kesinkes oyuncul ol. Kaybedecek hiç bir şeyin yok! Bir şey elde etmezsen, hiçbir şey de kaybetmemiş olacaksın. Oyuncu olmakla ne kaybedebilirsin ki? Ama ben sana derim ki: Bir daha asla aynı olmayacaksın.

Benim oyuncu olunmasındaki ısrarım bu nedenledir. Ben seni tam da gelişmeni durdurduğun noktaya geri fırlatıp atmak istiyorum. Çocukluğunda gelişmenin, ilerlemenin durduğu ve sahte olmaya başladığın bir an olmuştu. Belki kızgındın — kızgın, öfke nöbetinde küçük bir çocuk — ve annen ya da baban, “Kızma! Bu iyi bir şey değil!” dedi. Sen doğaldın, fakat bir bölünme yaratıldı ve senin önünde bir seçim vardı: Doğal olmak istersen, o zaman anne babanın sevgisini alamayacaktın.

Bu sekiz günde ben seni doğal olmanın karşısında “iyi” olmaya başladığın o ana geri göndermek istiyorum. Oyuncu ol ve çocukluğuna yeniden kavuş. Zor olacak çünkü maskelerini, yüzlerini bir kenara koymak zorunda kalacaksın; kişiliğini bir kenara koymak zorunda kalacaksın. Ancak unutma, öz kendisini sadece kişiliğin orada yokken ortaya koyabilir çünkü kişiliğin bir hapishaneye dönüşmüştür. Bir kenara at! Acı verecek ama değer çünkü onun içerisinden tekrar doğacaksın. Ve acısız doğum olmaz. Gerçekten yeniden doğmaya kararlıysan; öyleyse, riski göze al.” kimse onu yeniden kazanmak için herhangi bir şey yapmaz. OSHO

born again